O nás




KTO SÚ METODISTI?


Názov Evanjelická metodistická cirkev vznikol po zjednotení dvoch cirkví - Evanjelického spoločenstva a Metodistickej cirkvi. V anglicky hovoriacich krajinách nazvali novú zjednotenú denomináciu United Methodist Church (zjednotená metodistická cirkev), v mnohých európskych krajinách dostala meno Evanjelická metodistická cirkev.


Evanjelická sa nazýva preto, že zvestuje evanjelium. Posolstvo o Božej láske ku všetkým ľuďom je obsahom i mierkou života cirkvi i jej členov. Apoštol Pavel to opísal takto: Boh prijíma všetkých ľudí, a preto môžu Jeho láske dôverovať. Kto takto dôveruje Bohu, dostáva večný život bez vynaloženia akejkoľvek námahy. Tento život sa začína už tu na zemi a nezničí ho ani smrť. Reformátori spoznali túto pravdu evanjelia a daru Božej lásky a zvestovali ju ako "ospravedlnenie iba vierou". Evanjelická metodistická cirkev tiež prijíma túto pravdu. Tým je priradená k ostatným evanjelickým cirkvám. Na základe tejto pravdy sa snaží hľadať a nasledovať spôsob pravého kresťanského života.


Metodistická bola pôvodne posmešná prezývka pre jednu skupinu mladých študentov v Oxforde v Anglicku. Táto skupina študentov sa snažila preraziť vo vtedajšom zaužívanom študentsom lajdáctve novým životným štýlom, a to napr. pravidelným biblickým štúdiom, spoločnými modlitbami, službou chudobným, chorým a väzňom. Vodcom tejto skupiny sa stal mladý anglikánsky farár John Wesley (1703-1791). Spoločnými silami sa títo mladí ľudia snažili konať dobro a páčiť sa Bohu. Jedného dňa John Wesley počul v Londýne čítať predhovor výkladu Martina Luthera k listu Rimanom. Bolo to slovo o ľuďoch, ktorí sa márne snažia zapáčiť Bohu prostredníctvom "zlepšenia svojho života a dobrých skutov", pretože to nie je dostatočné, akokoľvek veľmi by sa snažili. Ďalej Luther hovorí o viere, ako o Božom pôsobení v nás, o pôsobení, ktoré z nás robí nových ľudí, a takáto živá viera potom prináša dobro. Človek sa už viac nemusí snažiť sám zo seba zapáčiť Bohu, lebo vie, že Boh ho miluje takého aký je a mení jeho život. Táto prednáška pomohla Wesleymu zásadne zmeniť svoju vieru. Strach z toho, akého ho Boh vidí, sa zmenil na radostnú istotu toho, že Boh ho skrze Ježiša Krista miluje. Wesley spojil posolstvo o radostnej správe so sociálnym cítením a angažovaním. Z nepatrného začiatku sa zrodilo rastúce hnutie, ktoré muselo čeliť rôznymi prekážkam, nenávisti a nesúhlasu. Posmešná prezývka sa pôsobením Wesley stala čestným prívlastkom. Z tohto malého hnutia vznikla metodistická cirkev najskôr v Spojených štátoch amerických a neskôr i v mnohých iných štátoch na svete a roku 1898 aj v Srbsku.


Metodistické hnutie pôvodne nemalo úmysel založiť novú cirkev. Avšak odpor veľkých cirkví a požiadavky misijných staníc viedli ku vzniku metodistickej cirkvi. Zo začiatku Wesley zhromažďoval ľudí, ktorí uverili skrze zvestovanie metodistov do skupín a menších spoločenstiev. Tu mali upevňovať svoj nový kresťanský štýl života. Takýto obraz cirkvi, ktorá vznikla z hnutia a snaží sa hnutím ostať, vidíme i v Novej zmluve: Svätý Duch vedie ľudí k viere a povoláva ich do spoločenstva. Charakterom kresťanskej cirkvi je potom spolupatričnosť veriacich s Ježišom Kristom.


Cirkev nie je niečo hotové, uzatvorené. Potrebuje znovu a znovu obnovenie Duchom Svätým. Mení sa prostredníctvom ľudí, ktorí sa k nej pripájajú, a preto je jej tvorenie neprestajnou úlohou tých, ktorí do nej patria a nasledujú Pána Ježiša. Pre príslušnosť k cirkvi platí to isté ako pre vieru: sme pozvaní k slobodnej odpovedi na Božie konanie.




Evanjelická metodistická cirkev v Srbsku v súčasnosti má 14 cirkevných zborov, do ktorých patrí okolo 1000 členov a priateľov. Na mape sú zobrazené zbory EMC v Srbsku, z ktorých sa všetky nachádzajú vo Vojvodine.







Cirkevný zbor v Kovačici vznikol r. 1950 keď sa skupina ľudí, ktorí pred tým patrili do abstinenčného spolku, ktorý sa volal MODRÝ KRÍŽ, rozhodli vstúpiť do Metodistickej cirkvi. Bol to spolok, ktorý sa boril proti závislosti od alkoholu, čo je aj dnes stále horší a väčší problém vo svete. Keďže im vtedajšia novozaložená komunistická vláda zakázala stretávania v rámci "spolku", žiadali od nich buď aby sa spolok rozpustil, alebo aby založili cirkev, lebo ako náboženský spolok už viac existovať nemohli. Vtedy sa deveť spolkov Modrého kríža rozhodlo vstúpiť do Metodistickej cirkvi. Okrem v Kovačici, urobili to spolky aj v Padine, Starej Pazove, Šíde, Erdevíku, Iloku (teraz v Chorvátsku), Báčskej Palanke, Pivnici a Kysáči. Od vstupu do Metodistickej cirkvi, v zbore sa vystriedali niekoľkí laickí kazatelia (kazatelia, ktorí nemali teologické vzdelanie), kým duchovenský dozor bol vykonávaný kazateľmi z neďalekého zboru v Padine, lebo len v Padine existoval kazateľský byt.


Niektorí z laických kazateľov Kovačického zboru:
Pavel Ďuriš, ??
Martin Lenhard, ??
Pavel Čížik, ??
Tomáš Fero, ??
Martin Toman (2001-...)


Padinskí kazatelia, ktorí dohliadali na zbor v Kovačici:
Michal Olejár (1972-2004)
Ján Sjanta (2004-2010)


Roku 2010 bol kúpený nový modlitebný dom, v ktorom sa po prvýkrát od založenia zboru vytvorili podmienky na kazateľské bývanie. Od augusta toho istého roku sa prvým zborovým kazateľom s bydliskom v Kovačici stal Daniel Sjanta.


V súčasnosti zbor počíta 32 dospelých členov a ďalších 30 priateľov (nečlenov) a detí.